• Prezent z Kancelarii Prezydenta

• Szanowni Państwo,Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała dzisiaj od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz od jego małżonki Agaty Kornhauser - Dudy podziękowanie za udział w Narodowym Czytaniu, a także dołączony do niego okolicznościowy egzemplarz "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej z dedykacją Pary Prezydenckiej.W liście Prezydenta czytamy między innymi: "Dzięki Państwa zaangażowaniu klasyka polskiej literatury znów nas wszystkich połączyła (...) Narodowe Czytanie jeszcze bardziej ugruntowało tradycje wspólnej lektury kanonu literatury polskiej, co jest dla nas wielką satysfakcją".Dziękujemy Prezydentowi i jego Małżonce za ten piękny prezent.Wszystkim, którzy w naszej szkole włączyli się w tę akcję serdecznie dziękujemy.#NarodoweCzytanie #NarodoweCzytanie2023 #ElizaOrzeszkowa #NadNiemnem

• Ogłoszenie wyników Miejskiego konkursu literackiego dla klas 4-8 szkół podstawowych "Moja Szkoła" oraz prezentacja wyróżnionych prac.

• Konkurs zorganizowany przez p. Joannę Kral i Katarzynę Kuroczkę z okazji 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej oraz miesiąca bibliotek szkolnych.

Wyniki:

I miejsce – Marta Sornek, kl. 5b, SP 10 Mysłowice

II miejsce – nie przyznano

III miejsce – nie przyznano

Wyróżnienia:

Lena Richter, kl. 6b, SP 12 Mysłowice

Martyna Urbanek, kl. 4a, SP 12 Mysłowice

Uzasadnienia:

Praca Marty Sornek pt. Moja kosmiczna szkoła to kompleksowa, bardzo kreatywna, spójna uczniowska wizja szkoły przyszłości. Uczennica trafnie i twórczo wprowadza elementy literatury s-f w swoją wizję szkoły. Jej pomysł jest świeży i oryginalny. Równocześnie w subtelny sposób, bardzo delikatnie, wręcz aluzyjnie pokazuje samopoczucie ucznia we współczesnej szkole. Pracę cechuje bogactwo i różnorodność językowa.

Praca Leny Richter pt. Klatka schodowa otrzymuje wyróżnienie za oryginalność i ciekawy rys historyczny. Opowiadanie nazbyt skupia się na historii, nie ukazuje natomiast wizji szkoły z punktu widzenia wybranej osoby. Doceniamy jednak oryginalność ujęcia tematu.

Praca Martyny Urbanek pt. Szkoła przyszłości o dyrektorskiej wizji szkoły zdobywa wyróżnienie za próbę stworzenia wizji szkoły przyszłości z punktu widzenia dyrektora. Praca pomysłowa. Jednak nie jest wizją kompleksową, lecz fragmentaryczną, a relacja dyrektorska jest mało przekonująca.

W jury zasiadały: p. Barbara Borek-Witkowska, p. Joanna Kral i p. Katarzyna Kuroczka

• Wycieczka do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

• 27 września 2023 r. klasy 3a i 3b wraz z Paniami: Wiesławą Smudą, Beatą Odrzywołek, Barbarą Burkiewicz-Wojdat, Kingą Chojnowską oraz Katarzyną Kuroczką odwiedziły Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Wycieczka była nagrodą ufundowaną przez Muzeum dla uczniów tych klas za nagranie w ramach projektu edukacyjnego "Szkoła Patriotów" filmiku "Inscenizacja Powstań Śląskich".

Dyrektor MPŚl - Pan dr Andrzej Drogoń - miło zaskoczył uczestników wycieczki, wręczając dodatkowo pamiątkowe wydawnictwo "Symbole polskie. Od orła Piastów Śląskich po godło Rzeczypospolitej Polskiej". Muzeum wydało tylko 150 tych pamiątkowych tablic, a aż trzy przekazano szkole - kl. 3a, 3b i 2b (z której dwie dziewczynki wystąpiły w filmiku). Czwartą tablicę otrzymała p. Kuroczka jako pomysłodawczyni i realizatorka filmu.

Wycieczka oraz otrzymane tablice pozwoliły nam postawić kolejny krok w naszym projekcie "Szkoła Patriotów". Dzieci zobaczyły również swój filmik na dużym ekranie w Muzeum. Emocji było mnóstwo .

Bardzo dziękujemy dyrekcji Muzeum Powstań Śląskich za tak miłe przyjęcie i nagrody.

Pobyt w Świętochłowicach zakończyliśmy wesołą wizytą w lodziarni :).