• W poszukiwaniu grobów powstańców śląskich

• 23 maja 2023 r., podczas gdy ósmoklasiści poszukiwali właściwych słów na egzaminie z języka polskiego 🙂, dzieci przebywające na świetlicy: Tomek C. z 1a, Antosia A., Emilka B. i Alek Ż. z 2b oraz Marta M. z 3b wraz z Paniami - Izabelą Bartkowską i Katarzyną Kuroczką poszukiwali grobów powstańców śląskich na parafialnym cmentarzu w Brzezince. Nasze detektywistyczne niemalże zadanie wsparł Pan Zarządca cmentarza, dzięki któremu udało nam się odnaleźć cztery imienne mogiły i jedną bezimienną zbiorową. To niecodzienne wyjście grupowe zrealizowaliśmy w ramach projektu edukacyjnego "Szkoła Patriotów", w którym nasza szkoła bierze udział. Odnaleźliśmy imienne groby śp. powstańców: Jana Bielanika, Antoniego Maślorza, Edwarda Zielnioka oraz Jana Doliny.

Przed wspólnym tropieniem śladów historii na cmentarzu przeprowadziliśmy wnikliwe poszukiwania listy powstańców śląskich, którzy są lub byli pochowani w Brzezince. Było to zadanie bardzo trudne i pracochłonne, ale dzięki materiałom przekazanym przez Pana Bogusława Polaka z Mysłowickiego Towarzystwa Historycznego im. Jacoba Lustiga oraz ks. dra Andrzeja Hoinkisa - proboszcza w Brzezince, a także dzięki książce z naszej szkolnej biblioteki - Wspomnienia z powstań śląskich (1994) grupa zadaniowa ze świetlicy szkolnej ustaliła, że na brzezińskim cmentarzu pochowani są (byli):

1. Zbiorowa mogiła: Tomasz Goj (1895-1919), Jan Malcharek (1899-1919), Rudolf Kubica (1894-1919), Jan Laby (1899-1919), Jan Szczepanik, nieznany powstaniec

2. Jan Bielanik (1894-1963) - jego grób uhonorowano dwoma plakietkami: "Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski" oraz "Tobie Polsko"

3. Antoni Maślorz (1889-1943 [rzeczywista data śmierci, choć na nagrobku widnieje rok 1942]) - jego grób uhonorowano plakietką "Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski"

4. Hugon Potyka (1889-1919) - grób się nie zachował

5. Józef Targiel (1888 ?-1919) - grób się nie zachował

6. Szczepan (Stefan) Kowalski (1898 ?-1921)

7. Jan Sorek (1900 ?-1921)

8. Franciszek Łyp (1902-1921)

9. Nieznany powstaniec

10. Edward Zielniok (1897-1985)

11. Jan Dolina (1902-1966)

Ocalanie historii od zapomnienia, zwłaszcza tej lokalnej, to prawdziwa szkoła patriotów dla naszych uczniów!!!

#szkołapatriotów
          #szkołapatriotówSP10Mysłowice

Jeszcze przed wakacjami Julia Kasprzyk i Solomiia Kontsevych z obecnej klasy 8a rozpoczęły poszukiwania pozostałych grobów powstańców śląskich na brzezińskim cmentarzu. Odwiedzały nekropolię kilka razy, dokładnie ją przeglądając, ale niestety nie udało się im odnaleźć miejsca pochówku żadnego z wymienionych wyżej powstańców. Prawdopodobnie groby wszystkich zostały już zlikwidowane. Dziewczyny odnalazły jednak najprawdopodobniej siostrę Jana Sorka (1900? - 1921) - Katarzynę Sorek (ur. 06.11.1901, zm. 17.05.1980). Uczennicom gratulujemy cierpliwości i podziwiamy zaparcie w poszukiwaniach.

Fot. Solomiia Kontsevych

• Regularnie odwiedzamy zbiorową mogiłę powstańców, zapalając  znicze.