• Festiwal Śląski 2.0

• W marcu 2024 r. w naszej szkole zorganizowaliśmy Festiwal Śląski 2.0, którego wsparli nagrodami rzeczowymi, gadżetami, słodyczami, gyszynkami i voucherami: Muzeum Śląskie, Związek Górnośląski, sklep Gryfnie w Katowicach oraz Dyrektor SP 10. Dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy!

W tegorocznej odsłonie Festiwalu odbyły się trzy konkursy:

- Szkolny Konkurs Wiedzy o Śląsku dla klas 4-8 Hanik, co ty wiesz o Śląsku

- Szkolny Konkurs Śpiewaczy dla klas 1-8 Wele drogi oset

- Gra Terenowa dla klas 2-8

6 marca uczniowie klas 4-8 zmierzyli się z testem wiedzy o Śląsku, w którym nie mogło zabraknąć oczywiście pytań o śp. Jana Bielanika oraz powstania śląskie.

A oto film, w którym prezentujemy pytania wraz z odpowiedziami:

14 marca klasy 1-8 na dużej sali gimnastycznej śpiewały pieśni śląskie pod czujnym okiem jury: Pani Dyrektor Marioli Czypionki, Pani Katarzyny Adamek oraz Julii K. z 7a.

18 marca klasy 2-8 szukały na korytarzach karteczek z zadaniami w gwarze śląskiej. Kartek było pięć, a oto zadania w nich zawarte:

22 marca odbyło się uroczyste podsumowanie Festiwalu Śląskiego 2.0. W progach naszej szkoły gościliśmy z tej okazji Panią Edytę Cieślik ze Związku Górnośląskiego, która opowiedziała nam o kobiecym i męskim stroju śląskim oraz z Panią Dyrektor Mariolą Czypionką wręczyła nagrody laureatom festiwalowych konkursów. Dzięki uprzejmości Związku Górnośląskiego, Muzeum Śląskiego, sklepu Gryfnie oraz naszej szkoły wręczyliśmy bardzo bogate nagrody. Oprócz tego wystąpili laureaci konkursu śpiewaczego, Pani Joanna Kral wręczyła nagrody w Wielkiej Lidze Czytelników, a Pani Barbara Borek-Witkowska nagrodziła laureatów szkolnego dyktanda.

Laureaci Szkolnego Konkursu Wiedzy o Śląsku dla klas 4-8 Hanik, co ty wiesz o Śląsku

Klasy 4-6:

1.     Szymon H. (6a)

Jan G. (6a)

Kacper Z. (5a)

2.     Wiktor W. (6a)

3.     Emilia C. (4b)

Wyróżnienie: Bartosz B. (4a), Jakub J. (4a)

Klasy 7-8:

1.     Martyna M. (8a)

2.     Oksana P. (8a)

3.     Maja G. (8a)

Laureaci Szkolnego Konkursu Śpiewaczego dla klas 1-8 Wele drogi oset

Kategoria indywidualna:

1.     Antonina A. (3b)

2.     Wojciech P. (3b)

3.     Laura T. (3a)

Martyna W. (2b)

Kategoria grupowa:

Grand PRIX – Klasa 3b (całość)

I miejsce – Zespół z klasy 3a (14 osób)

Laureaci gry terenowej dla klas 2-8

Antonina Ś. (4b)

Emilia C. (4b)

Klara Ż. (4b)

Ewa K. (7a)

Alicja M. (4b)

9 kwietnia klasy 3a i 3b odwiedziły Muzeum Śląskie z Paniami: Katarzyną Kuroczką, Beatą Odrzywołek, Wiesławą Smudą, Barbarą Burkiewicz-Wojdat oraz Kingą Chojnowską.
        Wycieczka była nagrodą ufundowaną przez Muzeum Śląskie w ramach Festiwalu Śląskiego 2.0. Klasa 3b zdobyła Grand PRIX, a zespół z klasy 3a I miejsce w festiwalowym konkursie śpiewaczym Wele drogi oset. Po Muzeum oprowadziła uczniów Pani Katarzyna Kuroczka, starając się im przybliżyć historię Śląska i kulturę śląską. Mieliśmy też okazję przypomnieć sobie powstania śląskie i naszego lokalnego bohatera - Jana Bielanika.